EMZİK, BİBERON, AĞIZ TEMİZLİLİĞİ, TAMPON, HİJYENİK PED BİLDİRİMLERİ

Tampon, Hijyenik Ped, Göğüs Pedi, Çocuk Bezi ve Benzeri Ürünler

Ağız Temizliğinde Elle Kullanılan Diş Fırçaları, Elektrikle/Pille Çalışan Diş Fırçalarının Fırça Başlıkları ve Arayüz Fırçaları

Emzik, Biberon, Biberon Başlığı, Alıştırma Bardağı, Alıştırma Bardağı Kapağı ve Benzeri Ürünler

Yukarıda adları yer alan Tebliğler 31/10/2013 tarih ve 28807 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve Bakanlığımızca uygulanmaya başlanmıştır. Bu kapsamda Bakanlığımızca yetkilendirilmiş laboratuvar listesine ulaşmak için tıklayınız.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 31 Ekim 2013 tarihinde çocuk kullanım ve bakım ürünlerinin üretimi, ithalatı, piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin olarak 28807 sayılı tebliğ yayınlanmıştır.

Bu Tebliğin amacı, emzik, biberon, biberon başlığı, alıştırma bardağı, alıştırma bardağı kapağı ve benzeri ürünlerin insan sağlığına ve çevreye zarar vermesini engellemek, topluma güvenli ve kaliteli şekilde ulaşmasını teminen piyasaya arz edilmeden önce Bakanlığa yapılacak bildirimin usul ve esasları ile ürüne ait teknik dosyada bulunacak bilgi ve belgeleri ve bu ürünlerin piyasa gözetimi ve denetiminin esaslarını belirlemektir.

Emzik, biberon, biberon başlığı, göğüs pompası ve benzeri CE işaretli olarak üretilen ürünlerde kullanılan emzik, biberon ve biberon başlığı kısımları bu Tebliğe tabidir.

Uzmanlık gerektiren tıbbi uygulamalar için yapılmış, sıcaklık ölçen, ilaç uygulama aracı olarak kullanılan, prematüre bebekler ve Pierre Robbin Sendromu için üretilen ürünlerde kullanılan emzik, biberon ve biberon başlığı kısımları bu Tebliğe tabidir.

Üreticiler, bir sefere mahsus olmak üzere, Bildirim Formunu doldurarak, Bakanlıkça yetkilendirilmiş veya uluslararası akreditasyona sahip laboratuvarda yapılmış ‘’ Emzik Test Raporu’’ ve ‘’Çocuk Kullanım ve Bakım Eşyaları İçme Donanımı Test Raporu ve piyasaya arz edilmek üzere hazırlanmış her ürüne ait etiket örneğini elektronik ortamda (PDF) hazırlayarak, her bir ürün için ayrı ayrı bildirimde bulunmak zorundadır.

Bize Ulaşın
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nu Onaylıyorum.