Serbest Satış Sertifikası ya da diğer adıyla Kozmetik İhracat Sertifikası; yurtdışına kozmetik ürünleri ihracatı yapmak isteyen firmaların alması gereken oldukça önemli bir sertifikadır. Kozmetik ürünlerin yurtdışında özellikle Arap ülkelerinde gümrükte ihracatı için serbest satış sertifikası istenmektedir.

Serbes Satış Sertifikası Hakkında Bilgiler

  • İhracat sertifikası Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından düzenlenmektedir.
  • Kozmetik ürünlerin UTS sistemine bildirimi yapılmış olması ve kayıt altına alınmış olması gereklidir.
  • Kayıt altına alınan 50 ürüne kadar serbest satış sertifikası düzenlenmektedir.
  • Bakanlığa ilgili dilekçe ve deklarasyon yazısı ile başvurulduktan sonra ödeme referans numarası iletilir.
  • Ödeme 10 gün içinde Halk Bank şubelerine yapılması gereklidir.

Kozmetik İhracat Sertifikası Başvurusu

Kozmetik Ürünler Daire Başkanlığı`na yapılan sertifika başvurularında; Kozmetik ürün sertifikaları ivedilikle değerlendirilip sertifika düzenlenmesi aşamasında tahakkuk oluşturularak Firma yetkilisine ve kullanıcısının kayıtlı e-postasına ödeme referans numarası sistem üzerinden gönderilmektedir.

Son zamanlarda sertifika talebi olan firmaların tahakkuk işlemlerini takip etmediği, tahakkuk süresi içinde ödemelerini gerçekleştirmedikleri için başvurularının iptale düştüğü aynı başvurunun tekrar tekrar yeni başvuru olarak gelmesi nedeni ile işlemlerin başlangıca dönmesi zaman ve iş kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle kozmetik ürün sertifika başvurusu yapan Kozmetik Üreticilerinin Tahakkuk ödemelerini zamanında yapmaları ve firma bilgilerini güncellemeleri/güncel tutmaları önem arz etmektedir.

Ayrıca bildirim işlemleri tamamlanmış kozmetik ürün olarak kayda alınmış ürünler için sertifika talebinde bulunulması, bildirim listesinin bu doğrultuda doğru ve eksiksiz düzenlenmesi gerekmektedir. Bildirim yapılmadan veya tamamlanmadan sertifika başvurusunda bulunulmaması önemle rica olunur.

Kaynak: Kozmetik Ürünler Ürünler Daire Başkanlığı

Bize Ulaşın
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nu Onaylıyorum.