İstihdamı Zorunlu Personel (Sorumlu Müdür) Hakkında

Gıda İşletmelerinde Çalıştırılması Zorunlu Personelmesul müdür 1

​5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunun Sorumluluklar başlıklı 22 inci maddesinin 7 inci fıkrasına göre gıda işletmeleri, Ek-1 listesinde belirtilen işin nevine göre, konu ile ilgili lisans eğitimi almış en az bir personel çalıştırmak zorundadır.

İşletme gruplarına göre meslek ünvanları belirtilmiştir.

Çalışan sayısı 10 kişiden fazla veya 30 beygir üzeri motor gücü bulunan işletmelerde sorumlu müdür (istihdamı zorunlu personel) çalıştırılması zorunludur

Gıda işletmesinin güvenilir gıdayı üretmesi için, bazı gıda sektörleri için zorunlu olarak, bazı sektörler için koşullu olarak bulunması gerekmektedir. Önemli olan halkın sağlığını gıda ile bozulmasının önüne geçmektir. Teknik bilgisi ve analitik düşünce yapısı ile gıda firmalarında bulunan mesul müdür, 5996 sayılı kanunun HACCP ile örtüşmesi nedeniyle bilgi ve becerilerini kullanması şarttır.

Genel olarak KİMYAGER, Gıda mühendisi, ziraat mühendisi (gıda bölümü), kimya mühendisi, Veteriner hekim lisans mezunları Sorumlu Müdür olarak çalışmaktadır.

İstihdamı Zorunlu Sorumlu Müdür Hakkında

  • Çalıştırılması zorunlu personelden (sorunlu yönetici) meslek odası bulunan meslek mensubu, bağlı olduğu meslek odasından ilgili odaya bağlı olduğuna dair belge alacaktır.
  • Meslek odası bulunmayan meslek mensupları (KİMYAGER) için gıda işletmecisi ile yapacağı sözleşme aranacaktır. Kamu kurumlarında çalışanlarda bu belge yerine kurum amiri tarafından imzalı görevlendirme yazısı aranır.
  • Mesul Müdür (Sorumlu Müdür) Sözleşmesi noter huzurunda imzalanmalıdır. Fesih işlemi de yine noter huzurunda yapılır.
  • Gıda işletmesinde üretim denetimi, iş sağlığı güvenliği ve kalite sistemleri (HACCP, ISO 9001) ile ilgili sorumlulukları bulunur.

İSTİHDAMI ZORUNLU PERSONEL SÖZLEŞMESİ İÇİN TIKLAYINIZ

mesul müdür istihdamı zorunlu personel

Ücretsiz danışmanlık, teknik bilgi ve fiyat teklifi almak için info@ayansan.com yada +90 (212) 485 50 59 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nu Onaylıyorum.