GHS / CLP Uyumlu MSDS Hazırlama Hakkında

clp uyumlu msds hazırlamaGHS / CLP uyumlu MSDS hazırlama AB’nin son yaptırımları ile birlikte fazlası ile önem kazanmıştır. Madde ve karışımların sınıflandırma, etiketleme ve ambalajlaması hakkında Avrupa Birliği yeni bir tüzük hazırlamıştır. Bunun adı CLP’dir. Bununla birlikte Birleşmiş Milletler’in hazırlamış olduğu Küresel Uyumlaştırma Sistemi de GHS olarak anılmaktdır. GHS bir sistem olarak anılmakta ve üst çatı olmakta; CLP ise tüzük olarak dikkate alınmaktadır. GHS sisteminin ve CLP tüzüğünün belirli aralıklarda bir sanayi ve bilimsel gereklilikler dahilinde yeni versiyonları yayınlanmaktadır.

CLP tüzüğünün Türkiye de uyumlaştırılan versiyonu ise 11 Aralık 2013 tarihinde yayınlanan ve yürürlüğe giren 28848 sayılı “Maddelerin Ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi Ve Ambalajlanması Hakkında Yönetmelik (SEA 2013)” ile tehlikeli madde ve karışımların zarar sınıflandırmaları küresel sisteme ve AB sistemine uygun hale getirilmiştir. CLP uyumlu MSDS hazırlama tam da bu noktadan sonra önem kazanmaya başlamıştır.

CLP Uyumlu MSDS Hazırlama Yasal Şartı

Güvenlik bilgi formları (MSDS) CLP tüzüğüne uygun yeniden hazırlanması gereklidir. CLP ve SEA için uyum tarihi olarak 1 Haziran 2016 belirlenmiştir. CLP uyumlu MSDS için de son tarih de bu tarihtir. Bu tarihten sonra karşılaşılacak olumsuz durumlarda firmaların cezai işlemlerle karşılaşılabilmesi mümkün olacaktır. CLP’ye uygun MSDS’ler sertifikalı uzmanlar tarafından hazırlanmalıdır. AYANSAN, CLP uyumlu MSDS konusunda sertifika sahibi uzmanlara sahip bir kuruluştur.

CLP Uyumlu MSDS Hazırlama İle İlgili Kaynaklar

Bilgi alabileceğiniz diğer sayfalar şu şekildedir:
http://www.ayansan.com/msds-hazirlama
CLP ve SEA yönetmeliklerine uygun tehlike işaretleri için tıklayınız.

Bize Ulaşın
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nu Onaylıyorum.