İthal Kozmetik Ürün Bildirimi İçin Güvenlik Raporu Artık Zorunlu

 İTHAL ÜRÜN BİLDİRİMİ İÇİN GÜVENLİK RAPORU ARTIK ZORUNLULUĞU 

Konu: Sertifika İşlemleri
Kozmetik firmalarının ihracat işlemleri için düzenlenen “Kozmetik Ürün İhracat Sertifikası” firmaların adına Kozmetik ürünlerin isimlerinin yer aldığı Deklarasyon belgesi ile beraber düzenlenmektedir.
Firmaların adına hazırlanan sertifikalarda yapılacak değişiklik neticesinde 27.08.2018 tarihinden itibaren yapılacak sertifika başvurularında artık ürün isimleri ve sertifika seri numarası yer alacaktır.
25.05.2018 tarihli E.1782 sayılı Makam oluruna istinaden sertifika talep edilen her bir ürün için güvenlilik değerlendirmesi raporunun ÜTS’ye yüklenmesi gerekmektedir.

Konu: İthal Kozmetik Ürünlerin Bildirim İşlemleri 
Bilindiği üzere ihracat yapacak yerli kozmetik firmaları, ürünlerinin bildiriminde güvenlilik değerlendirme raporlarını 4.06.2018 tarihinden itibaren ÜTS’ye yüklemekteydi.
Ürün Takip Sistemine yapılan kozmetik ürün bildirimlerinde yurtdışından ülkemize getirilmiş ürünler için (ithal ürünler için) Güvenlilik Değerlendirme Raporunun ÜTS “Güvenlilik Değerlendirme Raporu” bölümüne yüklenmesi gerekmektedir. 27.08.2018 tarihinden itibaren yapılacak bildirimlerde bu hususa dikkat edilmesi ilgililere önemle rica edilir.

Bakanlık yetkililerinin yaptığı açıklamada ÜTS sistemine Türkçe yada İngilizce raporun yüklenebileceği belirtildi.

Bakanlık yetkilileri kısa süre sonra tüm ürün (imal ve ithal) bildirimlerinde güvenlik raporu zorunluluğu olacağını belirtti.

TİTCK 08.08.2018 DUYURUSU
Güvenlik Değerlendirme Raporları Yeterli Eğitimi Almış Sadece Sertifikalı Uzmanlar tarafından hazırlanabilir.

Kozmetik Güvenlilik Değerlendirmesi Hazırlanması ve Tüm Danışmanlık Hizmetlerimiz için info@ayansan.com yada +90 (212) 485 50 59 iletişime geçiniz.

Yorumlar