7. Kozmetik Kongresi Güncel Gelişmeler

7. KOZMETİK KONGRESİ GÜNCEL GELİŞMELER

24-26 Şubat 2017 tarihinde Kozmetik Kimyası, Üretim ve Standardizasyonu Kongresi Antalya’da Kimyager Derneği tarafından düzenlendi. 650 profesyonel katılımcı, 212 firma temsilcisi yer aldı. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından en üst düzeyde temsil edildiği kongrede ayrıca 20 üniversiteden 45 akademisyen katılımcı ve 27 adet bilimsel poster sunumu yer almıştır. Katılım sayısı ve bilimsel poster sunumları ile geçmiş yılların rekorunu kıran 7. Kozmetik kongresi aynı zamanda 32 sponsor katılımında da en yüksek seviyeye ulaşmıştır.

Doç. Dr. Evrim Alğın Yapar Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Kozmetik Ürünler Dairesi Başkanı 2016 yılında 47 adet kozmetik kılavuzu yayınlandığını belirtti.

Türkiye’de ki kozmetik ürün çeşitliliği neredeyse AB ülkelerinin pazarı kadar büyüktür. Türkiye de 500 bin kadar ürün, AB ülkelerinde ise 600 bin kadar kozmetik ürün piyasada mevcuttur.
Doç. Dr. Evrim Alğın Yapar  “Kozmetik firmaların yasal zorunlulukları takip etmek kendi sorumluluklarıdır. Yayınlanan kılavuzlar yeni yasal zorunluluklar koymak yerine daha açıklayıcı bilgiler sunmaktadır. Mevcut olan yönetmelikleri daha anlaşılır kılmak amaçlı kılavuz yayınlanmaktadır.”
Denetim Hizmetleri Kurum Başkan Yardımcısı Fatih Tan “Kozmetik ürünler ve gıda takviyesi gibi ürünleri sağlık beyanları içermesi durumunda çok ciddi yaptırımlar yapılacağı açıklandı. Hapis cezasının dahi getirebileceği belirtildi.”

Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra, Adalet Bakanlığı, Gümrük Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, RTÜK ve sektör temsilcilerinin de katıldığı çalıştay’dan, “Kozmetik Ürünlerde Sağlık Beyanına Son” kararı alındığını özellikle vurguladı.

İnternet sitesi denetlemelerinde 5036 internet sitesi yönetmeliklere aykırı ve sağlık beyanı içerdiği için kapatıldı.
Bakanlık yetkilileri, eski bildirim sistemi olan EUP sistemindeki ürünlerin ÜTS (Ürün Takip Sistemi)’ye aktarılması için belirlenmiş bir son tarih olmadığını belirtti.
Kongrede sektör temsilcileri, hammadde tedarikçileri, hizmet sağlayan firmalar ve yetkili otoriteden katılımcılar buluştu. Sektörde ki sorunları hakkında görüşler bildirildi.

Ücretsiz danışmanlık, teknik bilgi ve fiyat teklifi almak için info@ayansan.com yada +90 (212) 485 50 59 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar